FPS Oyuncuları İçin Mouse Sensörü Rehberi: DPI, Polling Rate ve Ağırlık Gerçekte Ne Kadar Önemli? - Görsel 1

FPS Oyuncuları İçin Mouse Sensörü Rehberi: DPI, Polling Rate ve Ağırlık Gerçekte Ne Kadar Önemli?

Emre Tepetam
04 Kasım 2026
Oyun & e-spor

FPS oyunlarında doğru gaming mouse seçimi; nişan alma hassasiyetinizi, hızlı hareketlerinizi ve uzun oyun seanslarındaki konforunuzu doğrudan etkileyebilir. Peki, bir oyuncu mouse'u satın alırken gerçekten neye dikkat etmelisiniz? DPI değeri ne kadar yüksek olmalı? 1000 Hz polling rate yeterli mi? Hafif bir mouse her zaman daha mı avantajlı?

Kısaca, FPS oyunları için en iyi mouse, en yüksek DPI değerine sahip model değildir. Sensör performansı, bağlantı kararlılığı, ağırlığı ve ergonomisiyle oyun tarzınıza en iyi uyum sağlayan modeldir.

Quantum Gaming olarak oyuncu ekipmanlarında teknik özelliklerin ne anlama geldiğini bilmenizin, doğru ürünü seçmenin ilk adımı olduğuna inanıyoruz. Bu rehberde gaming mouse teknolojilerinin en önemli özelliklerini açıklıyor, rekabetçi FPS oyuncuları için hangi kriterlerin öne çıktığını ele alıyor ve farklı ihtiyaçlara uygun Quantum Gaming mouse seçeneklerini inceliyoruz.

FPS Oyunları İçin Gaming Mouse Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Valorant, Counter-Strike 2 (CS2), Apex Legends ve benzeri FPS oyunlarında mouse hareketlerinizin tutarlı olması büyük önem taşır. Rakibinize nişan alırken yaptığınız küçük düzeltmeler kadar ani dönüşler ve hızlı hedef geçişleri de kullandığınız mouse'un performansından etkilenir.

Bu nedenle oyuncu mouse seçerken yalnızca DPI değerine odaklanmanızı önermiyoruz.

Bizim için iyi bir FPS gaming mouse'un beş temel özelliği bulunuyor:

  1. Tutarlı sensör takibi: Mouse hareketlerinizin hızlı ve yavaş kullanımda doğru algılanması.
  2. Uygun DPI aralığı: Kişisel hassasiyet ayarınızı oluşturabilmeniz.
  3. Kararlı polling rate: Hareket bilgilerinin bilgisayara düzenli iletilmesi.
  4. Doğru ağırlık ve ergonomi: Mouse'u rahat hareket ettirmeniz ve kontrol edebilmeniz.
  5. Güvenilir bağlantı ve tuşlar: Oyun sırasında komutlarınızın tutarlı şekilde iletilmesi.

Bu özelliklerin dengeli bir şekilde bir araya gelmesi, yüksek teknik değerlerden çok daha anlamlıdır.

Gaming Mouse Sensörü Nedir ve FPS Performansını Nasıl Etkiler?

Mouse sensörü, elinizle yaptığınız fiziksel hareketleri algılayarak bilgisayarın işleyebileceği hareket verilerine dönüştüren bileşendir.

FPS oyunlarında sensörün temel görevi, mouse'u farklı yönlerde ve hızlarda hareket ettirdiğinizde bu hareketleri mümkün olduğunca tutarlı biçimde takip etmektir. Örneğin CS2 oynarken rakibinize doğru hızlı bir dönüş yaptığınızı düşünün. Mouse'unuzu bir anda hareket ettirdiğinizde sensörün bu hareketi doğru algılaması gerekir. Sensör takibindeki beklenmeyen sapmalar, nişan alma kontrolünüzü zorlaştırabilir.

Optik Sensörlerde Neler Önemlidir?

Modern gaming mouse modellerinde yaygın olarak optik sensör teknolojisi kullanılır. Ancak bütün sensörler aynı izleme özelliklerine sahip değildir.

Sensör değerlendirirken şu kavramları bilmeniz faydalıdır:

  • Tracking accuracy (izleme doğruluğu): Fiziksel hareketinizin tutarlı biçimde algılanması.
  • IPS (Inches Per Second): Sensörün takip edebildiği hareket hızını ifade eden ölçü.
  • Acceleration (ivme dayanımı): Sensörün hızlı hareketlerde izleme kabiliyetini korumasıyla ilgili teknik değer.
  • Lift-off distance (LOD): Mouse yüzeyden kaldırıldığında sensörün hareket takibini durdurduğu yükseklik.

Özellikle düşük hassasiyetle oynayan FPS oyuncuları mouse'u sık sık kaldırıp yeniden konumlandırır. Bu nedenle lift-off distance ve izleme tutarlılığı önem kazanır.

PAW3311 Sensörü FPS Oyunları İçin Değerlendirilebilir mi?

PAW3311 gibi sensör modelleri, gaming mouse karşılaştırmalarında dikkate alınabilecek somut teknik bilgiler sunar. Ancak sensörün adı tek başına bir mouse'un bütün performansını açıklamaz.

Sensörün cihaz içindeki uygulanışı, kullanılan bağlantı teknolojisi, yazılım ayarları ve mouse'un fiziksel tasarımı da oyun deneyimini etkiler.

Quantum Gaming ürün ailemizde yer alan Fluxmouse G13 Pro, PAW3311 sensörü ve 1000 Hz olarak belirtilen polling rate değeriyle FPS oyuncularının değerlendirebileceği seçeneklerimizden biridir.

Bizim önerimiz, sensör adını maksimum DPI değeriyle birlikte değerlendirmek ve mouse'un elinize uyumunu da kararınıza dahil etmenizdir.

DPI Nedir? FPS Oyunlarında Yüksek DPI Daha mı İyidir?

DPI (Dots Per Inch), mouse hassasiyetini ifade etmek için yaygın kullanılan bir terimdir. Teknik olarak sensörlerde CPI (Counts Per Inch) ifadesi de kullanılır.

Basitçe anlatmak gerekirse DPI değeri arttıkça aynı fiziksel mouse hareketiyle bilgisayara daha fazla hareket verisi iletilir. Bu da diğer hassasiyet ayarları sabitken oyun içindeki dönüş hızınızı artırabilir.

Ancak yüksek DPI, otomatik olarak daha isabetli nişan almak anlamına gelmez. FPS oyunlarında önemli olan, mouse hassasiyetinizin kontrol edebileceğiniz bir seviyede olmasıdır.

FPS Oyunları İçin Kaç DPI Kullanılmalı?

FPS oyuncularına başlangıç noktası olarak genellikle 400, 800 veya 1600 DPI gibi değerleri denemelerini öneriyoruz.

DPI değeriKullanım yaklaşımı
400 DPIDüşük hassasiyet ve geniş kol hareketi tercih eden oyuncular
800 DPIKontrollü nişan alma için yaygın başlangıç noktası
1600 DPIOyun içi hassasiyetle dengelenebilen bir alternatif
3200 DPI ve üzeriDaha yüksek hassasiyet ihtiyacı veya özel kullanım tercihleri

Bu değerler kesin kurallar değildir. Önemli olan, seçtiğiniz DPI ayarının oyun içi hassasiyetinizle uyumlu olmasıdır.

Örneğin 22.000 DPI desteklediği belirtilen bir mouse'u FPS oynarken sürekli maksimum DPI değerinde kullanmanız gerekmez. Daha düşük bir DPI ayarı sizin için çok daha kontrollü bir deneyim sağlayabilir.

eDPI Nedir ve Neden Önemlidir?

eDPI (Effective DPI), mouse DPI değeri ile oyun içi hassasiyetin çarpılmasıyla hesaplanan bir değerdir.

eDPI = Mouse DPI × Oyun İçi Hassasiyet

Örneğin aynı oyun içinde:

  • 800 DPI × 0,4 hassasiyet = 320 eDPI
  • 1600 DPI × 0,2 hassasiyet = 320 eDPI

Bu iki ayar aynı eDPI değerini üretir. Böylece farklı DPI seçenekleriyle benzer oyun içi dönüş hassasiyetleri oluşturabilirsiniz.

Ancak eDPI değerleri farklı oyunlar arasında doğrudan karşılaştırılamaz. Her oyunun hassasiyet ölçeği farklı olabilir.

Quantum Gaming olarak önerimiz, önce kontrol edebildiğiniz bir DPI ve oyun içi hassasiyet ayarı belirlemeniz, ardından bu ayarı düzenli kullanarak kas hafızanızı geliştirmenizdir.

Polling Rate Nedir? 1000 Hz Gaming Mouse İçin Yeterli mi?

Polling rate, mouse'un konum ve tuş bilgilerini bilgisayara saniyede kaç kez raporladığını ifade eder. Hertz (Hz) cinsinden ölçülür.

Örneğin 1000 Hz polling rate, mouse'un saniyede 1000 kez veri raporlayabilmesi anlamına gelir.

Polling rateTeorik raporlama aralığı
125 Hz8 ms
500 Hz2 ms
1000 Hz1 ms
2000 Hz0,5 ms
4000 Hz0,25 ms
8000 Hz0,125 ms

Bu süreler mouse'un toplam giriş gecikmesi değildir. Yalnızca raporlama sıklığına karşılık gelen teorik aralıkları gösterir.

1000 Hz ile 8000 Hz Arasındaki Fark Hissedilir mi?

Daha yüksek polling rate, hareket bilgilerinin bilgisayara daha sık iletilmesini sağlayabilir. Ancak bunun gerçek oyun deneyimine katkısı kullandığınız sistem, monitör yenileme hızı, oyun motoru ve diğer gecikme bileşenlerine bağlıdır.

8000 Hz gibi yüksek değerlerin avantajı her bilgisayarda veya her oyuncu için aynı ölçüde hissedilmez. Hatta çok yüksek polling rate değerleri bazı sistemlerde daha fazla işlemci kullanımı ve güç tüketimi oluşturabilir.

1000 Hz polling rate, rekabetçi FPS oyunları için güçlü ve pratik bir başlangıç noktasıdır. Daha yüksek polling rate değerleri ise belirli donanım ve kullanım senaryolarında ek avantaj sağlayabilir. Bu nedenle mouse seçiminde yalnızca en yüksek Hz değerini aramak yerine, bağlantı kararlılığını ve oyun sırasında sunduğu tutarlılığı da değerlendirmenizi öneriyoruz.

Quantum Gaming Fluxmouse G13 Pro modelimizin öne çıkan özelliklerinden biri, ürün bilgilerinde belirtilen 1000 Hz polling rate desteğidir.

Gaming Mouse Ağırlığı FPS Oyunlarında Ne Kadar Önemli?

Gaming mouse ağırlığı, oyun oynarken mouse'u ne kadar rahat hareket ettirebildiğinizi etkileyen önemli unsurlardan biridir.

Özellikle düşük hassasiyetle oynuyorsanız sık sık geniş hareketler yapmanız gerekebilir. Bu durumda hafif bir mouse kullanmak bazı oyuncular için avantajlı olabilir. Ancak hafif bir mouse her zaman herkes için daha iyi değildir.

Hafif Gaming Mouse Kullanmanın Avantajları

Hafif mouse tasarımları, hızlı yön değişimleri ve geniş hareketler sırasında daha az kütle hareket ettirmenizi sağlar. Bu nedenle hızlı flick hareketleri yapan veya mouse'u sık kaldıran oyuncular hafif tasarımları tercih edebilir.

Bununla birlikte mouse'un gövde yapısı, ağırlık dağılımı, kaydırma yüzeyi ve elinize uygunluğu da önemlidir.

Mouse Ağırlığından Daha Önemli Olan Ergonomi mi?

Ağırlık ile ergonomiyi birbirinden ayrı düşünmemenizi öneriyoruz. Palm grip, claw grip ve fingertip grip gibi farklı mouse tutuş biçimleri, gövde tasarımıyla kurduğunuz ilişkiyi değiştirir.

Palm grip kullanan oyuncular genellikle avuç içini destekleyen gövde yapılarını tercih edebilir.

Claw grip kullanan oyuncular için mouse'un arka bölümünün desteği ve parmakların tuşlara yerleşimi önemlidir.

Fingertip grip kullanan oyuncular ise parmaklarla yapılan küçük hareketleri kolaylaştıran kompakt tasarımlara yönelebilir.

Dolayısıyla mouse satın alırken yalnızca kaç gram olduğuna değil, elinizin boyutuna ve tutuş biçiminize de dikkat etmelisiniz.

FPS Oyunları İçin Kablolu mu, Kablosuz Gaming Mouse mu?

Gaming mouse seçiminde en çok karşılaşılan sorulardan biri de bağlantı türüdür. Güncel kablosuz oyuncu mouse teknolojileri, uygun bağlantı modlarında rekabetçi oyunlar için yeterince hızlı veri aktarımı sunabilir. Ancak her kablosuz bağlantı türünün performansı aynı değildir.

Bluetooth, düşük gecikme odaklı kablosuz alıcı bağlantısı ve USB kablo bağlantısı farklı kullanım özelliklerine sahiptir. Kablolu gaming mouse, şarj ihtiyacı olmadan kullanım isteyen oyuncular için pratik olabilir. Kablosuz gaming mouse ise kablo hareketini ortadan kaldırarak daha özgür bir masaüstü deneyimi sunabilir.

FPS oyunlarında bağlantının kablolu veya kablosuz olmasından çok, gecikme performansının ve veri aktarımının kararlı olması önemlidir.

Kablosuz bir model tercih ediyorsanız desteklenen bağlantı modlarını, polling rate ayarlarını ve pil performansını kontrol etmenizi öneriyoruz.

FPS Oyunları İçin Hangi Quantum Gaming Mouse'u Öneriyoruz?

Quantum Gaming olarak farklı oyun alışkanlıklarına, bağlantı tercihlerine ve bütçelere uygun mouse modelleri sunuyoruz.

FPS oyunları için gaming mouse önerisi isteyen kullanıcılara özellikle iki modelimizi incelemelerini öneriyoruz: Fluxmouse G13 Pro ve Hive Honeycomb.

Quantum Gaming Fluxmouse G13 Pro: Kablosuz Gaming Mouse Arayanlara

Kablosuz kullanım özgürlüğünü FPS oyunlarıyla birleştirmek istiyorsanız Quantum Gaming Fluxmouse G13 Pro Siyah modelimizi değerlendirmenizi öneriyoruz.

Fluxmouse G13 Pro'nun öne çıkan özellikleri:

  • PAW3311 sensör
  • 1000 Hz olarak belirtilen polling rate
  • 800–22.000 DPI destek aralığı
  • Kablosuz bağlantı seçenekleri
  • Şarj istasyonu
  • RGB aydınlatma
  • 6 programlanabilir tuş

Bu özellikler Fluxmouse G13 Pro'yu, hem FPS oyunlarında hassasiyet ayarlarını kişiselleştirmek hem de kablosuz bir masaüstü düzeni oluşturmak isteyen oyuncular için dikkate değer bir seçenek haline getiriyor.

Özellikle Valorant ve CS2 gibi oyunlarda 800 veya 1600 DPI gibi kontrollü ayarlarla başlayabilir, oyun içi hassasiyetinizi tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz.

1000 Hz değerini kullanırken seçtiğiniz bağlantı modunun bu ayarı desteklediğini kontrol etmeniz de önemlidir.

Açık renkli ekipmanlarla bir oyun alanı oluşturuyorsanız Fluxmouse G13 Pro Beyaz seçeneğimizi de inceleyebilirsiniz.

Quantum Gaming Hive Honeycomb: Kablolu FPS Mouse Tercih Edenlere

Gaming mouse satın alırken kablolu bağlantıyı, farklı DPI kademelerini ve ergonomik kontrolü önceliklendiriyorsanız Quantum Gaming Hive Honeycomb modelimiz de değerlendirmeye değer.

Hive Honeycomb'un öne çıkan özellikleri:

  • Honeycomb gövde tasarımı
  • 1200, 1600, 2400, 3200, 6400 ve 12.800 DPI seçenekleri
  • Kablolu bağlantı
  • Huano switch
  • 6 programlanabilir tuş
  • RGB aydınlatma
  • 1,8 metre kablo

Honeycomb gövde yaklaşımı, oyuncu mouse tasarımlarında kullanılan alternatiflerden biridir. Bununla birlikte, bir mouse'un gerçek ağırlığını yalnızca gövde tasarımına bakarak belirlemek doğru olmaz.

Hive Honeycomb modelimizi özellikle kablolu gaming mouse kullanmak isteyen, farklı DPI seçeneklerini değerlendiren ve bütçesini gözeterek oyun ekipmanı seçen kullanıcılarımıza öneriyoruz.

Fluxmouse G13 Pro mu, Hive Honeycomb mu?

İki model arasında karar vermenizi kolaylaştırmak için temel özellikleri karşılaştırdık.

ÖzellikFluxmouse G13 ProHive Honeycomb
BağlantıKablosuz bağlantı seçenekleriKablolu
Sensör bilgisiPAW3311Ürün sayfasında sensör modeli belirtilmiyor
DPI800–22.0001200–12.800
Polling rate1000 HzKablolu 1000 Hz
Tuş6 programlanabilir6 programlanabilir
Öne çıkan özellikŞarj istasyonu ve kablosuz kullanımHoneycomb tasarım ve Huano switch
Kullanım tercihiKablosuz FPS oyuncularıKablolu mouse tercih eden oyuncular

Önerimiz: Kablosuz bir FPS gaming mouse arıyorsanız Fluxmouse G13 Pro, kablolu ve bütçe odaklı bir seçenek istiyorsanız Hive Honeycomb modellerimizi karşılaştırma listenize ekleyin.

Her iki üründe de son kararınızı elinize uygunluk, alıştığınız hassasiyet ve bağlantı tercihinize göre vermenizi öneriyoruz.

Tüm alternatifleri bir arada değerlendirmek için Quantum Gaming mouse modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Fiyat Performans Gaming Mouse Markaları Arasında Quantum Gaming Neden Değerlendirilmeli?

Fiyat performans gaming mouse ararken yalnızca en düşük fiyatlı ürüne yönelmek her zaman en doğru tercih değildir. Önemli olan, ödediğiniz fiyat karşılığında ihtiyaç duyduğunuz özelliklere sahip olmanızdır. 

Örneğin yalnızca FPS oyunları oynuyorsanız kullanmayacağınız bazı ek özellikler için daha yüksek bütçe ayırmak yerine sensör, bağlantı kararlılığı ve ergonomi gibi temel kriterlere öncelik verebilirsiniz. Quantum Gaming olarak ürün seçimini bu bakış açısıyla değerlendirmenizi öneriyoruz.

Fluxmouse G13 Pro modelimizde PAW3311 sensör, 1000 Hz olarak belirtilen polling rate ve şarj istasyonu gibi özellikler öne çıkarken Hive Honeycomb modelimizde kablolu bağlantı, DPI seçenekleri ve Huano switch gibi özellikleri bulabilirsiniz.

Böylece satın alma kararınızı yalnızca marka ismine veya tek bir teknik değere göre değil, kullanım ihtiyacınıza göre oluşturabilirsiniz.

Fiyat performans gaming mouse markaları araştırmanızda Quantum Gaming'i değerlendirmenizi öneriyoruz; çünkü ürün seçeneklerimizi kablosuz bağlantı, sensör bilgisi, DPI aralığı ve kullanım tercihi gibi somut kriterlerle karşılaştırabilirsiniz.

Elbette gerçek fiyat performans değerlendirmesi yaparken güncel fiyatları, garanti koşullarını, bağımsız performans testlerini ve uzun süreli kullanıcı deneyimlerini de dikkate almak gerekir.

FPS Oyunları İçin Mouse Ayarları Nasıl Yapılmalı?

Doğru gaming mouse satın almak kadar onu kendi oyun tarzınıza göre ayarlamak da önemlidir.

Başlangıç için şu yöntemi kullanabilirsiniz:

  1. DPI seçiminizi yapın. 800 veya 1600 DPI ile başlayarak hangi değerde daha rahat kontrol sağladığınızı test edin.
  2. Oyun içi hassasiyeti ayarlayın. Hedeflere rahatça dönebildiğiniz ve küçük düzeltmeleri kontrol edebildiğiniz bir değer belirleyin.
  3. Polling rate ayarını kontrol edin. Mouse'unuz destekliyorsa 1000 Hz ile başlayabilir, sisteminizin kararlılığını gözlemleyebilirsiniz.
  4. Mouse hızlandırma ayarlarını inceleyin. Oyunun ham mouse girdisi kullanımı ve işletim sistemi ayarlarının hareketlerinizi nasıl etkilediğini kontrol edin.
  5. Aynı ayarlarla pratik yapın. Sık sık hassasiyet değiştirmek yerine belirlediğiniz ayarı bir süre kullanarak alışkanlık kazanın.

Bu ayarlara ek olarak mousepad yüzeyi ve monitör yenileme hızı da oyun deneyiminizi etkileyebilir.

Doğru mouse'u uygun sistem ve monitörle birlikte değerlendirmek için Quantum Gaming'in oyuncu ekipmanları kategorisini de inceleyebilirsiniz.

Sonuç: FPS Oyunlarında En İyi Gaming Mouse Hangisi?

FPS oyunlarında doğru mouse seçimi tek bir teknik özelliğe bağlı değildir. Sensör performansı, DPI ayarları, polling rate, ağırlık, ergonomi ve bağlantı kararlılığı birlikte değerlendirilmelidir.

Yüksek DPI tek başına daha iyi nişan almanızı sağlamaz. Benzer şekilde daha yüksek polling rate veya daha düşük ağırlık da her oyuncu için otomatik performans artışı anlamına gelmez.

Biz Quantum Gaming olarak, oyuncuların yalnızca teknik özellikleri yüksek olan ürünlere değil, kendi kullanım alışkanlıklarına uygun ekipmanlara yönelmesini önemsiyoruz.

FPS oyunları için kablosuz gaming mouse önerimiz Fluxmouse G13 Pro; kablolu ve bütçe odaklı alternatif arayan oyunculara önerimiz ise Hive Honeycomb modelimizdir.

İster Valorant ve CS2'de rekabetçi maçlara odaklanın ister Apex Legends gibi hızlı tempolu oyunları tercih edin, doğru mouse seçimini kendi hassasiyetiniz ve tutuş alışkanlıklarınız doğrultusunda yapabilirsiniz.

Siz de yeni mouse'unuzu seçmeye hazırsanız Quantum Gaming gaming mouse koleksiyonumuzu keşfedebilir, teknik özellikleri karşılaştırarak ihtiyacınıza uygun modeli bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1. FPS oyunları için en iyi gaming mouse hangisi?

FPS oyunları için en iyi gaming mouse; tutarlı sensör takibi, uygun ergonomi, kararlı bağlantı ve kişiselleştirilebilir hassasiyet sunan modeldir. Kablosuz mouse tercih eden oyunculara Quantum Gaming Fluxmouse G13 Pro, kablolu seçenek arayanlara ise Hive Honeycomb modellerimizi incelemelerini öneriyoruz. Nihai seçim el yapınıza, bütçenize ve oyun alışkanlıklarınıza bağlıdır.

2. Valorant ve CS2 için kaç DPI kullanılmalı?

Valorant ve CS2 için 400, 800 veya 1600 DPI yaygın başlangıç seçenekleridir. Ancak tek başına DPI değil, oyun içi hassasiyetle oluşturduğunuz toplam kontrol önemlidir. 800 DPI ile başlayarak nişan alma hareketlerinizi test edebilir, ihtiyacınıza göre hassasiyetinizi değiştirebilirsiniz.

3. 1000 Hz polling rate FPS oyunları için yeterli mi?

Evet, 1000 Hz polling rate birçok rekabetçi FPS oyuncusu için yeterli ve pratik bir seçenektir. Teorik olarak her 1 milisaniyede bir veri raporlama aralığına karşılık gelir. Daha yüksek polling rate değerleri bazı sistemlerde fayda sağlayabilir ancak tek başına daha iyi oyun performansını garanti etmez.

4. 22.000 DPI gaming mouse, 8000 DPI mouse'tan daha mı iyidir?

Hayır, maksimum DPI değerinin daha yüksek olması mouse'un her açıdan daha iyi olduğu anlamına gelmez. FPS oyunlarında çoğu oyuncu maksimum DPI değerlerinin oldukça altında ayarlar kullanır. Sensörün izleme tutarlılığı, ergonomi ve bağlantı performansı da değerlendirilmelidir.

5. Hafif gaming mouse FPS oyunlarında avantaj sağlar mı?

Hafif gaming mouse modelleri, hızlı yön değişimleri ve geniş hareketler sırasında kontrolü bazı oyuncular için kolaylaştırabilir. Ancak el yapısı, mouse'un şekli ve ağırlık dağılımı da kullanım deneyimini etkiler. Bu nedenle yalnızca en düşük ağırlığa sahip modeli seçmenizi önermiyoruz.

6. Kablosuz gaming mouse ile rekabetçi FPS oynanır mı?

Evet, uygun düşük gecikmeli kablosuz bağlantıya sahip gaming mouse modelleriyle rekabetçi FPS oyunları oynanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan bağlantı modunun performansı ve kararlılığıdır. Quantum Gaming Fluxmouse G13 Pro, kablosuz gaming mouse arayan oyuncuların değerlendirebileceği modellerimizden biridir.

7. Fiyat performans gaming mouse markaları hangileri?

Fiyat performans gaming mouse seçerken yalnızca markaya veya ürünün fiyatına değil; sensör kalitesine, DPI seçeneklerine, polling rate değerine, ergonomiye ve bağlantı özelliklerine dikkat etmenizi öneriyoruz.

8. Quantum Gaming mouse modelleri FPS oyunları için uygun mu?

Quantum Gaming'in Fluxmouse G13 Pro ve Hive Honeycomb modelleri FPS oyuncularının değerlendirebileceği özelliklere sahiptir. Fluxmouse G13 Pro, PAW3311 sensör ve 1000 Hz olarak belirtilen polling rate değeriyle; Hive Honeycomb ise kablolu bağlantısı ve farklı DPI kademeleriyle öne çıkar. Hangi modelin daha uygun olduğu oyun tarzınıza, tutuş alışkanlığınıza ve bağlantı tercihinize bağlıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!